SAMO DOBAR ČOVEK MOŽE BITI DOBAR LEKAR: Evo kako vratiti poverenje pacijenata u zdravstvo
Saopštenje Saveta za zdravlje, porodicu i borbu protiv bele kuge Srpske Desnice
Savet za zdravlje i porodicu Srpske Desnice započeo je sa svojim prvim aktivnostima. Na sastanku saradnika Savetovališta za zdravu i srećnu srpsku porodicu odlučeno je da savetovalište počne sa radom.
Plan i program rada savetovališta trenutno je na listi prioriteta za našu naciju obzirom na loše uslove u zdravstvu i nizak nivo zdravstvene prosvećenostistanovništva, kao i značajan porast broja obolelih od svih bolesti savremenog čoveka. To će se odvijati kroz niz aktivnosti kao što su: tribine, predavanja, radionice i individualne radionice za sve kojima je pomoć potrebna u oblasti života i zdravlja. Ne možemo ignorisati potrebe stanovništva da budu informisani o svemu što ih interesuje u vezi sa dijagnostikom i lečenjem bolesti. Usled nedostatka informacija, a i nedostupnosti adekvatne lekarske pomoći često pribegavaju traženju pomoći na internetu, što može da ima katastrofalne posledice po njihovo psihičko i telesno zdravlje. Lekarima se moraju obezbediti uslovi da imaju vremena i mogućnosti za kvalitetan rad sa pacijentima. Upravo zato Savet za zdravlje i porodicu Srpske Desnice organizovaće takve aktivnosti da primerom pokažu kakva briga treba da bude o pacijentima i celokupnom stanovništvu Republike Srbije. Iz tih razloga smatramo da je potrebna reorganizacija dosadašnjeg načina rada u zdravstvenom sistemu R Srbije i edukacija lekara u tom pravcu.
Pre svega, potrebno je pomoći i zdravstvenim radnicima i pacijentima u što boljoj uzajamnoj komunikaciji i vraćanju poverenja pacijenata u naše zdravstvo i sve što ono može da pruži svima bez razlike. Svi znamo koliko je važno poverenje pacijenata u lekare jer to često utiče i na sam ishod lečenja. U čitavoj teškoj situaciji u društvu svako je zaokupljen svojim problemima. To se nažalost, odražava i na rad osoblja zaposlenog u zdravstvu. Jedan topao ljudski pristup obolelima može učiniti mnogo više od mnogih terapijskih procedura koje se sprovode u lečenju. I sam poznati srednjevekovni filozof i lekar Paracelzus rekao je da: „Samo dobar čovek može biti dobar lekar“. To znači da u radu moramo biti vođeni principima medicinske etike i morala, i ispoštovati osnovno načelo prakse: “Primum non nocere“, tj. “Prvenstveno ne naškoditi“. Vraćanje lekarske etike, pre svega ljudskosti, osnovno je načelo rada sa ljudima i za to nisu potrebna nikakva dodatna sredstva niti ulaganja.
Ulaganja u ljudske resurse takođe,pokazala su se kao potreba, ali potrebno je obezbediti i adekvatne uslove za rad jer samo tako možemo dostići kvalitetan nivo zdravstvene zaštite stanovništva.
Strategija zdravstvenog menadžmenta upravo i jeste, između ostalog, i da se kodpacijenata obezbedi dobar kvalitet života obzirom na bolesti koje imaju i da to ne ometa njihove važne životne aktivnosti. Lekar koji to sprovodi može biti od običnog ordinarijusa u domovima zdravlja pa sve do lekara subspecijalista. Dakle, nije važno kod kog lekara pacijent traži pomoć i savet, važno je da taj lekar omogući pacijentu što bolji kvalitet života sa bolešću koju ima. To su merila kvaliteta pružanja zdravstvene zaštite u razvijenim zemljama: ne samo zvanje, nego pravo znanje i rezultati! U okviru zdravstvenog menadžmenta to podrazumeva mnoge mere planiranja i razvoja zdravstvene zaštite, da se sa osnovnim minimalnim ulaganjima postigne maksimalna efikasnost.
Statistike pokazuju da poseban akcenat mora biti na polju urgentne medicine, pre svega osbosobljen stručni kadar i oprema potrebna za rad službi hitne medicinske pomoći. To je veoma važno radi spašavanja onih čiji je život ugrožen, ali značajno utiče i na celokupan tok kasnijeg lečenja, ishoda, stepena invalidnosti i uštede u troškovima lečenja.
Takođe, pratićemo sve savremene pojave od značaja za ljudsko zdravlje i oglašavati se saopštenjima za javnost. Sprovoditi mere prevencije i sve što je potrebno da bi ovaj narod mogao da se na pravi način zaštiti od obolevanja, a u slučaju bolesti leči, i izleči.
Akcenat će biti i na očuvanju zdravlja najmlađih, obzirom da nove tehnologije mogu biti od značaja za njihov psihofizički razvoj, što će biti i jedna od tema sledećeg zasedanja Saveta za zdravlje i porodicu Srpske Desnice.
Borba protiv bele kuge dodatni je deo aktivnosti Saveta za zdravlje i porodicu Srpske Desnice i to će podrazumevati šire društvene aktivnosti na tom polju, obezbeđenje materijalne i socijalne podrške i svega potrebnog za sprovođenje predviđenih mera. Vraćanje institucije porodice na mesto koje joj pripada, jer ona je sveta Božija zajednica na zemlji, a u isto vreme i osnovna ćelija društva na kojoj počiva sve što određuje način života i postojanja jednog naroda i njegove države.
Dr Tatjana Jocović,
Predsednik Saveta za zdravlje, porodicu i borbu protiv bele kuge,
Srpska Desnica